گردنبند زرین ساسانی

گردنبند زرین ساسانی

.

دوشنبه 13 فروردین 1397
6242

گردنبند زرین ساسانی

ایران در زمان باستان، مهد تمدن های قدرتمند، با فرهنگ و البته هنرمند بوده است. تمدن هایی که در هر یک از این بخش ها سرآمد بوده و نام سرزمین پارس را تا گوشه گوشه جهان زبانزد خاص و عام کرده بودند. امپراتوری ساسانیان، آخرین حکومت پیش از اسلام است که از آن دوران، آثار تاریخی و باشکوهی بر جای مانده است. در تمام این آثار و ابنیه، هنر ساسانی به وضوح دیده می شود و نقش پر رنگش را می توان بازیافت. 

هنر دوره ساسانی یکی از دوره های شکوفای هنر ایرانی است که ویژگی های منحصر به خود را دارد. این گردنبند زرین نیز یکی از آن نمونه های جالب توجه است که بر خلاف بسیاری از آثار باستانی ارزشمندمان، در ایران و موزه ای در تهران نگهداری می شود. وقتی با دقت به این گردنبند زیبا نگاه کنید، می بینید که در قسمت پایینی خود به سه پلاک لاجوردی و درشت مزین است. بر روی پلاک های چپ و راست نقش شیری غران به صورت متقارن حکاکی شده و بر روی پلاک وسطی نیز نقشی از شاه ساسانی به تصویر کشیده شده است. در اطراف هر پلاک و در حاشیه گردنبند، دایره های ریز و طلایی به چشم می خورد که در شکل های مثلثی کنار هم قرار گرفته اند. همان طور که می بینید هر چه به انتهای گردنبند پیش می رویم، قطر آن کم تر می شود. 

این گردنبند از جنس طلا می باشد و قدمتش به حدود ۱۵۰۰ سال پیش بر می گردد. امروزه این گردنبند زرین ساسانی در موزه رضا عباسی، واقع در خیابان شریعتی در معرض دید عموم قرار دارد و می توانید در تعطیلات عید به بازدید این گردنبند زیبا بروید.

 

دوره تاریخی: ساسانیان

قدمت: قرن پنجم تا ششم میلادی

جنس: طلا و لاجورد

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران

ساعات بازدید: ۹ تا 17

 

 

نظر بدهید