تکوک زرین بز مادها

تکوک زرین بز مادها

.

پنجشنبه 16 فروردین 1397
7424

تکوک زرین بز مادها

تکوک‌ها یا ریتون ها، جام‌هایی شیپوری شکل هستند که در انتها به شمایلی حیوانی منتهی می شوند و یا کاملا به شکل یک حیوان ساخته می شوند. این ظروف در آسیای میانه به خصوص ایران، یونان و ایتالیا تاریخچه درازی دارند و در واقع می توان گفت تاریخچه تکوک ها در ایران به ۶ هزار سال قبل بر می گردد. در یکی از جنگ های یونان و ایران باستان، پس از آن که یونانیان به پیروزی رسیدند، تکوک های بسیاری را با خود به عنوان غنیمت به یونان بردند. پس از کمی، ساخت ظروف تکوک به تقلید در یونان باستان نیز رواج یافت و به نام ریتون در میان مردم شناخته شد. امروزه با قدری جست و جو در آثار تاریخی و باشکوه ایرانی، با تکوک های زرین و سیمین بسیاری رو به رو می شوید که با مهارت زیادی ساخته شده اند.

امروز می رویم سراغ یکی از شاخص ترین و زیباترین آثار موزه رضا عباسی که در بخش ایران باستان نگهداری می شود. تکوک بزرگ و باشکوهی که به شکل سر یک بز خلق شده است. مسئولین موزه این تکوک زیبا را به گونه ای در محفظه ای جداگانه قرار داده اند که این امکان را به شما می دهد تا از زوایای مختلف این ریتون ۲۷۰۰ ساله را ببینید. ریتون پیش رو در دوره مادها، یکی از قدیمی ترین حکومت های ایرانی و از طلا ساخته شده است. خوب است بدانید به جهت آن که سرزمین مان ایران، در سنگهای قیمتی و معادن غنای بسیاری دارد، ساخت ظروف و جواهرات طلایی از سالیان بسیار دور در ایران اتفاق رایجی بوده است. از ویژگی های بارز این ریتون زیبا تنها جنس طلایی آن نیست، بلکه دقت، ظرافت و جزئیات موجود روی آن همگی بسیار چشمگیر و قابل توجهند.

همان طور که گفته شد، ریتون زرین بز امروزه در موزه رضا عباسی، واقع در خیابان شریعتی در معرض دید عموم قرار دارد و می توانید در تعطیلات عید به بازدید این ریتون طلایی و جذاب بروید.

 

دوره تاریخی: مادها

قدمت: قرن هفتم تا ششم پیش از میلاد

جنس: طلا 

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران

ساعات بازدید: ۹ تا 17

 

نظر بدهید