تکوک گوزن

تکوک گوزن

.

چهارشنبه 22 فروردین 1397
3718

تکوک گوزن | گشتی در موزه رضا عباسی

اگر قدری در تاریخ ظروف مختلف جهان جستجو کنید، بدون شک با ظروف زیبا و منحصر به فردی به نام ریتون بر خواهید خورد که در سرزمین های مختلفی چون یونان، ایتالیا و آناتولی، چین و ... تاریخچه دارند. جالب است بدانید که ریتون، نامی خارجی برای تکوک هاست و تکوک ها نیز ظروفی خاص و ایرانی هستند که قدمتشان به ۶ هزار سال پیش بر می گردد. در واقع می توان گفت تاریخچه تکوک های جهان به یکی از جنگ های باستانی دو امپراتوری ایران و یونان بر می گردد. در آن جنگ که یونانی ها به پیروزی رسیده بودند، تکوک های بسیاری را به عنوان غنیمت با خود به یونان برده و پس از کمی، ساخت ظروف تکوک به تقلید در یونان باستان نیز رواج یافت و به نام ریتون در میان مردم معروف شد.

 در پیش رو یکی از نمونه های قدیمی تکوک ها را می بینید که در شکل گوزنی قرمز رنگ ساخته شده و جنسی از سفال دارد. تاریخچه این تکوک به هزاره اول پیش از میلاد بر می گردد و بنابراین قدمتی در حدود سه هزار سال دارد! متأسفانه از محل کشف این تکوک ارزشمند و زیبا اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما متخصصان گمان می کنند که از محدوده استان گیلان به دست آمده است.

خوشبختانه امروزه تکوک گوزن سه هزار ساله در ایران است و در موزه رضا عباسی نگهداری می شود. بنابراین می توانید سری به موزه بزنید و این قطعه ارزشمند و زیبا را از نزدیک ببینید. 

 

دوره تاریخی: هزاره اول قبل از میلاد

جنس: سفال

محل کشف: گیلان

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران 

ساعات بازدید: ۹ تا 17

 

نظر بدهید